Kursy nurkowania

Aktualności nurkowe

Aktualności

2018-09-05

Kopalnia Podgórze - opis miejsca

Kopalnia Podgórze – kopalnia rud uranu w Kowarach, czynna w latach 1950–1958, będąca częścią "Przedsiębiorstwa Kowarskie Kopalnie", później Zakładów Przemysłowych R-1 (ros. Предприятие Кузнецкие Рудники).
Była to jedyna kopalnia w Kowarach zbudowana całkowicie po II wojnie światowej.

Kopalnia Podgórze jest położona w Karkonoszach, na północno-wschodnich zboczach Kowarskiego Grzbietu, w górnej części doliny Jedlicy, powyżej Kowar. Kopalnia Podgórze składała się ze sztolni nr 16, 17, 18, 19 i 19a oraz ślepych szybów. Przy sztolniach nr 19 i 19a znajduje się wielka hałda skał płonnych, natomiast przy pozostałych wyrobiskach hałdy są niezbyt duże.

Trochę historii
W 1950 r. odkryto w górnej części doliny Jedlicy anomalię radonową. W tym samym roku rozpoczęto drążenie sztolni nr 16. Od września złoże "Podgórze" było rozpoznawane, dokumentowane i jednocześnie eksploatowane.

W latach następnych złoże było udostępniane sztolniami 17, 18, 19 i 19a oraz ślepymi szybami do głębokości 660 m. Szyby odwadniane były grawitacyjnie, a do transportu używano kolejki wąskotorowej, której tory rozkradziono po 1989.

Ogółem w latach 1950–1958 w kopalni Podgórze wydobyto 196,2 tony rudy uranowej o zawartości 0,25% uranu w tonie.

W latach 1971–1972 w sztolni nr 19a przygotowywano do otwarcia inhalatorium radonowe. W czasie prowadzenia tych prac wydobyto niewielkie ilości rudy uranu.

Inhalatorium otworzono w 1974 roku. należało one do P.P. Uzdrowisko Cieplice i zamknięto je ostatecznie w 1989 roku. Nadzór nad inhalatorium miała Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Obecnie utworzono tam podziemną trasę turystyczną, całkowicie bezpieczną pod względem promieniowania. Ekspozycja obejmuje m.in. narzędzia górnicze, mapy kopalni oraz największą w Polsce kolekcję szkła uranowego. Turyści poza zwiedzaniem kopalni i podziemnego inhalatorium, poznają również tajną działalność Zakładów Przemysłowych R-1 i tajemnice dotyczące kontraktu na sprzedaż uranu do ZSRR. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

W Kopalni Podgórze znajduje się zalany szyb górniczy (głębokość 242 metry) i jest to aktualnie najgłębsze miejsce overhead do nurkowania w Polsce. Najgłębsze nurkowanie odbyło się na głębokość 157 metrów. Dokonał tego Michał Rachwalski w 2015 roku.

Woda w kopalni pojawiła się samoistnie. Jest to woda gruntowa, która w trakcie wydobywania rudy uranu była odpompowywana na bieżąco. Zalane korytarze pozostawały niedostępne przez ponad 50 lat.

Warto wiedzieć - Logistyka w kopalni Podgórze jest dosyć dobrze przemyślana. Na parkingu pakujemy wszystkie klunkry na przyczepkę, skąd quadem jest zawożona bezpośrednio do zalanego szybu. Dobrze odpowiednio spakować sprzęt, najlepiej w skrzynie. Starajmy się nie brać żadnych woreczków, reklamówek itp.
 
Po dotarciu do sztolni nr 19a przenosimy sprzęt ok. 20 m do oświetlonego pomieszczenia. Tam czekają na nas stoły, na których możemy się szykować do nurkowania, tablica do omówienia nurkowania oraz mapa zalanych korytarzy. Stąd już tylko kilka metrów dzieli nas od szybu nr 2, w którym to zaczyna się nasza przygoda :)
 
Uwaga: warto zabrać czołówkę, przyda się podczas noszenia sprzętu. Nie wszędzie jest tam światło.

Kopalnia Kowary to kilkadziesiąt kilometrów zalanych korytarzy znajdujących się na różnych poziomach. Nie wszystkie są bezpieczne i przeznaczone do zwiedzania. Na chwilę obecną do dyspozycji nurków udostępnione są trzy poziomy:

- na 30 metrach (najpopularniejszy)

- na 70 metrach

- na 109 metrach

Najpopularniejszą trasą jest oczywiście poziom znajdujący się na 30 metrach. Jest to największa głębokość na jaką możemy tu trafić, jednak kilka odcinków wypłyca się nawet o 5 metrów. Jest to trasa w miarę uporządkowana i dobrze oporęczowana. To właśnie na tym poziomie zlokalizowana jest tzw. podwodna trasa turystyczna. Podczas naszego nurkowania w tym miejscu towarzyszyć nam będzie przewodnik.

UWAGA: planując nurkowanie dekompresyjne (głębokość 30 metrów praktycznie wymusza dekompresję, gdy się chce pozostać pod wodą trochę dłużej, aniżeli kilka minut) pamiętajcie, że jest to nurkowanie górskie (sztolnia znajduje się na wysokości około 760 m n.p.m.). Ciśnienie panujące na poziomie zero wynosi około 930 mBar.

Nawigacja nie jest skomplikowana, korytarze są bardzo dobrze oporęczowane, a na każdym rozwidleniu znajdują się markery kierunkowe. Gdybyśmy chcieli wykonać jumpa, czekają na nas tzw. "służbowe" szpule.

Musicie jednak pamiętać o tym, że łatwo z bardzo dobrej widoczności stworzyć tam warunki na miarę "czarnej maski". Duża ilość osadu znajdująca się na dnie może być bardzo łatwo podniesiona. Uważajcie na swoje płetwy i starajcie się niczego nie dotykać.

Ciekawe miejsca:

- wejście do szybu nr 3 prowadzącego na głębokość 244 m

- tamy

- korytarz Bakteryjny

- korytarz Czarny

 

Poziom znajdujący się na 70 metrach również jest częściowo oporęczowany ze strzałkami kierunkowymi.

Centrum Nurkowe RSC-Diving Nurkowanie Leszno